Gdy dziecko nie chce jeść

Udostępnij Skomentuj

Problemy z jedzeniem u dzieci występują najczęściej gdy dziecko ma dwa - trzy lata. Wtedy prawidłowe żywienie dzieci jest trudne ponieważ dziecko buntuje się i nie chce jeść nawet potraw, które do tej pory zjadało ze smakiem. Są jednak skuteczne sposoby na niejadka.

Brak apetytu u dziecka


Gdy dziecko nie chce jeść a przy tym jest pogodne i chętnie się bawi nie ma powodu do obaw. Dzieci podobnie jak dorośli mogą nie mieć apetytu, ponieważ są zmęczone, zajęte zabawą czy też są zwyczajnie przejedzone. Zdrowe odżywianie dzieci powinno polegać na tym, aby pozwolić pociechom jeść tyle ile są w stanie. Jeśli dziecko zjadło i czuje się najedzone nie zmuszajmy go do zjedzenia kolejnej porcji. Sytuacja zmienia się gdy brak apetytu u dziecka trwa już dłuższy czas a maluch jest przy tym słaby i apatyczny należy niezwłocznie udać się do lekarza aby zbadać przyczyny zaburzenia odżywiania u dzieci i zastosować odpowiednie leczenie.

 

SPOSOBY NA NIEJADKA


Porcje jedzenia

Rodzice borykający się z problemem polegającym na tym, że dziecko nie chce jeść mogą zastosować liczne sposoby na niejadka. Rodzice często nakładają dzieciom zbyt duże porcje jedzenia, nie zważając na to, że maluchy mają znacznie mniejsze żołądki niż dorośli. Dzieci w wieku 1-3 lata potrzebują ok. 1000 kalorii dziennie, 4-6 latki 400 kalorii z kolei dzieci w wieku szkolnym już ok. 1800 kalorii każdego dnia.

Szczęśliwe dzieciństwo


Dziecko swoje preferencje kulinarne kształtuje już w dzieciństwie, dlatego też jeśli chcemy zastosować zdrowe odżywianie dzieci w naszym domu uczmy pociech odpowiednich nawyków już od małego. Jeśli szczęśliwe dzieciństwo podopiecznych kojarzyć się będzie z jedzeniem kolorowych warzyw i owoców każdego dnia możemy być pewni, że tego typu produkty maluch będzie częściej wybierało w przyszłości.

Zobacz jak od najmłodszych lat życia kształtować Dobre nawyki u dzieci

Pamiętajmy, że problemy z jedzeniem nie rozwiążą się przez krzyk i agresję. Spożywanie posiłków przez dzieci powinno kojarzyć się im z przyjemnością dlatego też, nie należy na siłę karmić dziecka oraz krzyczeć na gdy nie chce jeść. Tego typu zachowanie rodziców tylko zestresują dziecko i możemy być pewni, że zaowocuje nie tkniętym obiadem przez malucha. Po zjedzeniu posiłku przez dziecko możemy je pochwalić. Aprobata jest znacznie lepsza niż obietnica słodkiego ciastka czy batonika. Ważne jest także aby nie częstować podopiecznych przez posiłkiem słodyczami, chipsami ani słodkimi sokami.

Zobacz także: Niejadek, czyli co zrobić żeby dzieci lubiły jeść

Jedzenie i zabawa

Kolejne skuteczne sposoby na niejadka to urozmaicenie codziennych posiłków poprzez podanie ich w fantazyjny sposób. Ładnie podane porcje będą znacznie lepiej smakować maluchom. W sklepach dla dzieci można kupić kolorowe talerzyki i kubeczki, które zainteresują małego konsumenta a co za tym idzie z większym apetytem zje ładnie podany posiłek. Wspólne przygotowywanie jedzenia z dzieckiem to także sposób na wzbudzenie zainteresowania podopiecznych. Wykonywanie kolorowych kanapek razem z rodzicami będzie niebywałą atrakcją dla malucha, który nie będzie się mógł doczekać aż spróbuje tego co sam zrobił. Odrobina samodzielności sprawi, że dziecko będzie zachwycone, nawet jeśli miałoby przy tym ubrudzić stół czy swoje ubranie.

Wspólne przygotowywanie posiłków rodziców z dziećmi to okazja na fantastyczną zabawę i mile spędzony czas z pociechami. Zabawa ma ogromne znaczenie w ogólnym rozwoju malucha. Przeczytaj: Wpływ zabawy na rozwój dziecka

Zobacz także

Dodaj komentarz

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!